-
Набиране нова обучителна група
От м. октомври 2024г. започва нова, четвърта обучителна група в школата по естествена психотерапия. Бройките са ограничени и бързо се запълват, така че ако желаете включване в обучението и сте високо мотивирани, моля запознайте се с условията по-долу.
-
Психотерапия при обсесивно компулсивно разстройство и хипохондрия. Размисли, породени от 11-та годишна конференция по когнитивно поведенческа терапия
Според Салковскис „добрата терапия намира начините как взаимодействат умът и светът. Тя е партньорство между двама експерти. Пациентът е експерт в собствения си живот!”
-
Какво работи и какво не при справянето с ОКР
Обсесии, компулсии, екзорсизмът от миналото и психотерапията в настоящето. Какво действително работи тук? На фона на кратко проследяване на когнитивните механизми в характера и работа с реструктурирането им, опитът ми сочи, че действителното повлияване става чрез: Какво работи при справянето с ОКР? Личността на терапевта, харизмата му, пробивността, способността да обърка, пренасочи, спечели доверието и … Продължение
-
Пътят по освобождаване от ОКР
И доброто и злото да видиш и преживяваш от позицията на спокойно, любящо приемане, знаейки че и двете са равнопоставени и нужни проявления в земното предметно училище.
-
Личен опит в справянето с ОКР
„Здравейте, Това, което ще опиша, е моят личен опит в справянето с ОКР…“
-
Докога с това ОКР?
Отговор на питане в рубрика „психотерапия онлайн“. Докога ще преживявам тези натрапливости?
-
Защо чувствам обсесивните си мисли толкова истински?
Защо чувстваме обсесивните си мисли толкова истински? Аз зная, че те не са реалност и че това е начинът на мозъка ми да се опита да ме предпази от някаква несъществуваща заплаха. Понякога ми се получава да ги наблюдавам отстрани, знаейки, че не са истина…
-
Мога ли от натрапливостите да полудея?
Въпросите и отговорите в текста са част от дискусия в тема от рубрика „Психотерапевтични насоки онлайн“, част от „Портал към съзнателен живот“.
-
Обсесивно компулсивно разстройство, фокусирано в нараняване
Механизмите на обсесивно компулсивните състояния си приличат. Дали са натрапчивости за остри предмети или „дали не съм гей“ или „ако не си кажа добра мисъл, докато пипам това и след това не си измия ръцете…“
-
Натрапливи/ обсесивни когниции – механизъм на пораждане. Генерални насоки за преодоляване.
Текстът е мой отговор на млад господин с обсесивни мисли на тема самоубийство (противоположни по смислово вложение и мотивационно съдържание на актуалните суицидни идеации и намерения) от рубрика „психотерапия онлайн“
-
Хистерия и хипохондрия
В текста размишлявам върху психичните механизми, съдържания и процеси при три типа здравна тревожност (хипохондрия): хипохондрия и хистерия със сексуална етиология, натраплива хипохондрия, хистерична хипохондрия.
-
Два вида хипохондрия
Различавам два вида хипохондрия: натраплив и хистеричен. С първия се работи относително по-лесно, по дидактичния механизъм за преобразуване на обсесивно-компулсивността, плюс диалектичен, по-цялостен характеров процес. Разбира се, тази лекота зависи от много фактори – понякога също не е лесно… На фона обаче на втория вид хипохондрия, натрапливата такава, е като малко зайче пред хиена.
-
Сирените и Русалките на ОКР
В обществото могат да се наблюдават нещо като „талази“ или дори „модни трендове“ в преживяваните невротични състояния. Обществено „развитие“ в невротичния процес, следващо хода на индивидуалната невротична етиопатогенеза…
-
Бариева каша
На 24 години съм и от 7 години имам паник атаки, първата беше 2012 и от тогава имам чувството, че с всяка изминала година тялото ми става все по-чувствително и реагира по различен начин на емоции…
-
Глобулус Хистерикус/ Фарингеус и Дисфагия – Невротична „буца“ в гърлото и трудно преглъщане – Насоки
В огромния процент от случаите, глобулус хистерикус и дисфагията са психогенни, невротични преживелищности. Тоест, най-често се дължат на психични причини. Могат да бъдат преживявани самостоятелно или двете заедно.
-
Принцесата и рицарят на обсесивния страх
Разговор, проведен в рубрика „психотерапия онлайн“ в Порталът към съзнателен живот. Разговорът е фокусиран в справянето с ОКР – обсесивно компулсивно разстройство.
-
Да впрегнеш огъня на „лошите“ мисли в работа
Учителят в тази си мисъл дава отговори, които отдавна ме занимават! Споменава няколко пъти за това кой е Човекът! Човекът – онзи съзнаващ мислите, чувствата, тялото, съзнаващият самото съзнаване. Тихият зрител.
-
Здравната тревожност като път към Себе си
Здравната тревожност (хипохондрия) – път към Себе си Забележка (disclaimer): В статията споделям психотерапевтични аналитични, когнитивно – поведенчески, психотелесни и базирани на съзерцателната (mindfulness) терапия насоки за водена психотерапия, но и за самостоятелно отработвана ментална настройка при трансформирането на здравната тревожност в мотивирана смелост. Правя аналогия между скока с бънджи и метафоричния „скок“ в несъзнаваното … Продължение
-
Тълпата в човека – индивидуализираща екстракция
Отговор на човек, преживяващ тревожно състояние във връзка със ситуацията, свързана с корона вируса.
-
ОКР или РОК
Бих искал да споделя с теб какво се случва на хората с дългогодишни тревожни разстройства, които са се справили: Предават се! Предаване, в смисъл прекратяване на борбата…
-
Молитва при обсесивно компулсивно разстройство
В този кратък текст засягам ядрения симптомопораждащ механизъм на обсесивно компулсивното разстройство, основавайки заключенията си от една страна върху еволюционната парадигма…